„Ta svačina je moc svačinová, paní bufetářko…“

„Pomůžete nám, paní senátorko?“ oslovila mě koncem roku 2016 paní Jandošová. Tato dáma provozuje školní bufet na základní škole v Praze-Dubči a kvůli přísné ministerské vyhlášce, jež určuje limity tuku, cukru a soli u jídel i nápojů u zboží prodávaného ve školách, hrozí jejímu bufetu uzavření.
A tak jsem se školu s bufetem, kde se prodávají třeba čerstvé bagety se sýrem a šunkou, vydala navštívit. Pan ředitel si jeho provoz pochvaluje. Školní anketa ukázala, že rodiče mají o bufet velký zájem, a podle jejich přání se upravil sortiment.

„O svačiny je zájem. O přestávkách je tu fronta, děti přestaly chodit do konzumu poblíž školy. Teď ale nelze kvůli přísným limitům prodávat skoro nic jiného než bílé pečivo, bílý jogurt a vodu. Faktem je, že když jim nenabídneme rozumnou svačinu my, koupí si, co budou chtít, právě v konzumu,“ říká paní Jandošová.

Zjišťovala jsem si, jaká situace panuje na základních školách v Praze 10. Z převážné většiny odpovědí vedení škol plyne, že zákaz je příliš přísný. Někde se školní bufet ani neprovozuje, jinde vedení přemýšlí o stravování dětí do docela velké hloubky.
Argumentů pro tuto regulaci i proti ní existuje celá řada. Sama se svými dětmi probírám, jak se mají stravovat mimo domov, a tím se je snažím vést k zdravému životnímu stylu. Statistiky nárůstu dětské obezity jsou alarmující. Z obezity plynou jak velké zdravotní problémy, tak neblahé sociální důsledky v dětském kolektivu.
Původní záměr ministerstva školství nebyl úplně od věci, ale svým extrémně přísným provedením se v praxi začal míjet účinkem. Copak k českým svačinám odjakživa nepatřil chleba s máslem a sýrem či šunkou, k tomu pomeranč a banán? Nebo koláč? Podle ministerské vyhlášky je většina sýrů příliš tučná, šunka moc slaná a koláče i ovoce obsahují příliš cukru. Jako bychom slyšeli Trautenberka s jeho slavným:

„To kyselo je moc kyselý a ten bramborák moc bramborovej!“

Forma zde drtí obsah a z celého záměru se kvůli extrémně přísným limitům naprosto vytratil zdravý rozum.
Vážení rodiče, prosím napište mi své postřehy k „pamlskové vyhlášce“. Vaše připomínky zohledním při jednání se zástupci ministerstva o zmírnění limitů této vyhlášky. Budu ráda, když připojíte poznámky i ke stravování v jídelně vaší základní školy.

Vaše senátorka Renata Chmelová (ChmelovaR@senat.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *