Skvělá zpráva pro Zahradní Město: Revitalizace prostranství u OC Cíl je konečně tady!

Vážení obyvatelé Zahradního Města, milí sousedé,

možná si někteří pamatujete, jak jsme spolu ještě před pár měsíci osobně hovořili u obchodního centra Cíl a společně si stěžovali na zanedbaný a pro osoby se sníženou mobilitou i nebezpečný stav chodníků v jeho okolí.

Nejen jako starostka MČ Praha 10 ale i jako občanka Záběhlic mám proto velkou radost, že již v nadcházejících dnech bude po mnoha letech průtahů a nekonečných odkladů konečně zahájena revitalizace celého veřejného prostranství u obchodního centra Cíl.

Jelikož bylo obchodní středisko Cíl vystavěno v 60. letech minulého století a od té doby prošlo jen řadou dílčích úprav, je v současnosti – po téměř půl století – nutná kompletní obnova prostranství. Za hranicí životnosti je totiž nejen povrch, ale kompletní obnovu potřebuje i městský mobiliář, který je buď zastaralý, nebo neodpovídá současným potřebám obyvatel.

Základní myšlenkou vítězného návrhu od architektonické kanceláře Ti2, je dát prostoru jednotnou, srozumitelnou a snadno zapamatovatelnou identitu, zohlednit požadavky všech věkových kategorií na kvalitu veřejného prostoru, nestavět žádné překážky a být bezbariérový. Součástí úprav tak bude zejména úprava povrchů, výsadba nových stromů v pravidelném rastru, vytvoření odpočinkového místa u knihovny, malé herní plochy, ale i míst vhodných pro sousedská setkání.

Každá větší revitalizace bohužel způsobuje po dobu realizace určitá omezení. V průběhu stavebních prací je nutné očekávat omezení v přístupu do přilehlých nemovitostí a institucí, např. do pobočky městské knihovny či obchodního centra. S ohledem na rozsah a průběh prací bude též omezen průchod objektem Rezidence Topolová. Naší snahou ale bude délku těchto omezení maximálně zkrátit.

Jedním z prvních kroků bude i nepopulární odstranění některých ze stávajících stromů. Jednat se bude celkem o sedm stromů, které nejsou v optimální zdravotní kondici či neodpovídají běžné skladbě dřevin vhodných pro městské prostředí. Prosperující stromy, jako jsou dva javory, budou zachovány a po dobu stavby chráněny. Po dokončení úprav v tomto prostoru bude vysazeno dvanáct nových stromů.

Na podobě této revitalizace jste se aktivně podíleli my – občané Prahy 10 – již v roce 2014 v rámci participačních setkání s veřejností. Finální podoba úprav byla do jisté míry ovlivněna i na základě jednání s vlastníky okolních objektů. Jsem ale moc ráda, že nové vedení radnice dalo věci do pohybu za tak krátkou dobu a že ještě do konce letošního roku vdechneme nejen obchodnímu centru Cíl, ale i celému Zahradnímu Městu nový život.

RENATA CHMELOVÁ
Vaše starostka a záběhlická sousedka

 

8 komentářů u „Skvělá zpráva pro Zahradní Město: Revitalizace prostranství u OC Cíl je konečně tady!“

 1. Budu se těšit na výsledek po revitalizaci u Cíle.. Plánuje se v dohledné době i revitalizace OC Květ?? Zatím se zdá, že hrozí obří nástavba nad supermarketem..

  1. Také mám velkou radost, že se okolí Cíle skutečně letos zrealizuje. Okolí OC Květ není v tuto chvíli v plánu investic, právě s ohledem na velice špatný finanční stav Prahy 10, který jsme zdědili.
   Nástavba nad OC Květ zatím nehrozí, neb není v souladu s územním plánem. Právě asi za 14 mám schůzku s majitelem objektu, abych ho upozornila, že vede klamavou kampaň, když informuje, že bude revitalizovat okolí, což nemůže neb pozemky má z většiny ve správě svěřeny Praha 10 od hlavního města. O výsledku této schůzky budu informovat.

 2. Když už se do výstavby vložilo několik milionů,chtělo by to něco udělat s holubama,který otravují život všem.Objekt bude sice krásný,ovšem holubama znečištěný!!!!!

 3. Tleskám revitalizaci okolí OC Cíl, nicméně bych se chtěla zeptat, jestli se bude něco dělat s obludnou stavbou Koloseum nebo spíš s jejím obsahem. Ty hadry a cetky, co se tam prodávají a jak vlastně budova zvenku vypadá… to vše moc reklamu nedělá a dělá ostudu už teď.

  1. Děkujeme za pochvalu. Jsem ráda, že se Vám Cíl líbí. V rámci revitalizace jsem jednala s majitelem Kolosea a bylo mi sděleno, že se objekt bude měnit na kancelářské prostory.

 4. Dobrý den,
  to, že se okolí OC Cíl upravilo. je fajn, ale bohužel zmizela zeleň a prostoru dominuje dláždění. Skutečnost vůbec neodpovídá vizualizaci, kde celému prostoru vévodí stromy. Je to škoda, hlavně proto, že v dnešní době je třeba vysazovat vzrostlou zeleň, která mění klima a zpříjemňuje lidem prostředí.

  1. Dobrý den, realizovaná úprava tohoto prostoru vychází z procesu participace s místními občany, který v tomto místě proběhl. Těchto plánovacích setkání se v hojném počtu účastnili místní občané (i já jsem tam byla, neb bydlím v Záběhlicích), kteří projevili zájem o budoucnost tohoto prostoru a definovali tak jeho podobu a využití. Následně architekt na základě podnětů občanů dopracoval finální projekt a jeho realizace je nyní před dokončením.

   Cílem bylo vytvoření bezpečné plochy, která by umožňovala maximálně bezbariérový přístup. Dále by zde mělo být možné pořádat menší kulturní akce, a aby zde mohlo například fungovat letní občerstvení v návaznosti na restauraci. Tedy se primárně jedná o plochu náměstí, která musí umožňovat tyto aktivity. Zároveň ale projekt počítá s výsadbou nových stromů v pravidelném rastru, které budou v místě výhledově poskytovat stín. Výsadba stromů bude doplněna o výsadby a výsevy květin.
   Přestože to není na první pohled zřejmé je tato rekonstrukce z hlediska ekologie na celorepublikové poměry revoluční a to v oblasti nakládání s dešťovou vodou. Z celá plochy náměstí a z části okolních střech se bude voda shromažďovat v podzemních vsakovacích boxech, ze kterých bude vláha vzlínat ke stromům a postupně se též bude vsakovat do podloží. Toto opatření má lokálně eliminovat následky přívalových dešťů a zároveň zlepšit hospodaření s dešťovou vodou.
   Aktuální stav není možné považovat za definitivní. V případě výsadby stromů je nutné počítat s odstupem minimálně 10 let na jejich růst do větších rozměrů. Z tohoto pohledu nejsou vizualizace plánovaného stavu u všech projektů znázorňovány v podobě po dokončení úprav, ale až s odstupem více let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *