Skvělá zpráva pro Zahradní Město: Revitalizace prostranství u OC Cíl je konečně tady!

Vážení obyvatelé Zahradního Města, milí sousedé,

možná si někteří pamatujete, jak jsme spolu ještě před pár měsíci osobně hovořili u obchodního centra Cíl a společně si stěžovali na zanedbaný a pro osoby se sníženou mobilitou i nebezpečný stav chodníků v jeho okolí.

Nejen jako starostka MČ Praha 10 ale i jako občanka Záběhlic mám proto velkou radost, že již v nadcházejících dnech bude po mnoha letech průtahů a nekonečných odkladů konečně zahájena revitalizace celého veřejného prostranství u obchodního centra Cíl.

Jelikož bylo obchodní středisko Cíl vystavěno v 60. letech minulého století a od té doby prošlo jen řadou dílčích úprav, je v současnosti – po téměř půl století – nutná kompletní obnova prostranství. Za hranicí životnosti je totiž nejen povrch, ale kompletní obnovu potřebuje i městský mobiliář, který je buď zastaralý, nebo neodpovídá současným potřebám obyvatel.

Základní myšlenkou vítězného návrhu od architektonické kanceláře Ti2, je dát prostoru jednotnou, srozumitelnou a snadno zapamatovatelnou identitu, zohlednit požadavky všech věkových kategorií na kvalitu veřejného prostoru, nestavět žádné překážky a být bezbariérový. Součástí úprav tak bude zejména úprava povrchů, výsadba nových stromů v pravidelném rastru, vytvoření odpočinkového místa u knihovny, malé herní plochy, ale i míst vhodných pro sousedská setkání.

Každá větší revitalizace bohužel způsobuje po dobu realizace určitá omezení. V průběhu stavebních prací je nutné očekávat omezení v přístupu do přilehlých nemovitostí a institucí, např. do pobočky městské knihovny či obchodního centra. S ohledem na rozsah a průběh prací bude též omezen průchod objektem Rezidence Topolová. Naší snahou ale bude délku těchto omezení maximálně zkrátit.

Jedním z prvních kroků bude i nepopulární odstranění některých ze stávajících stromů. Jednat se bude celkem o sedm stromů, které nejsou v optimální zdravotní kondici či neodpovídají běžné skladbě dřevin vhodných pro městské prostředí. Prosperující stromy, jako jsou dva javory, budou zachovány a po dobu stavby chráněny. Po dokončení úprav v tomto prostoru bude vysazeno dvanáct nových stromů.

Na podobě této revitalizace jste se aktivně podíleli my – občané Prahy 10 – již v roce 2014 v rámci participačních setkání s veřejností. Finální podoba úprav byla do jisté míry ovlivněna i na základě jednání s vlastníky okolních objektů. Jsem ale moc ráda, že nové vedení radnice dalo věci do pohybu za tak krátkou dobu a že ještě do konce letošního roku vdechneme nejen obchodnímu centru Cíl, ale i celému Zahradnímu Městu nový život.

RENATA CHMELOVÁ
Vaše starostka a záběhlická sousedka

 

11 komentářů u „Skvělá zpráva pro Zahradní Město: Revitalizace prostranství u OC Cíl je konečně tady!“

 1. Budu se těšit na výsledek po revitalizaci u Cíle.. Plánuje se v dohledné době i revitalizace OC Květ?? Zatím se zdá, že hrozí obří nástavba nad supermarketem..

  1. Také mám velkou radost, že se okolí Cíle skutečně letos zrealizuje. Okolí OC Květ není v tuto chvíli v plánu investic, právě s ohledem na velice špatný finanční stav Prahy 10, který jsme zdědili.
   Nástavba nad OC Květ zatím nehrozí, neb není v souladu s územním plánem. Právě asi za 14 mám schůzku s majitelem objektu, abych ho upozornila, že vede klamavou kampaň, když informuje, že bude revitalizovat okolí, což nemůže neb pozemky má z většiny ve správě svěřeny Praha 10 od hlavního města. O výsledku této schůzky budu informovat.

 2. Když už se do výstavby vložilo několik milionů,chtělo by to něco udělat s holubama,který otravují život všem.Objekt bude sice krásný,ovšem holubama znečištěný!!!!!

 3. Tleskám revitalizaci okolí OC Cíl, nicméně bych se chtěla zeptat, jestli se bude něco dělat s obludnou stavbou Koloseum nebo spíš s jejím obsahem. Ty hadry a cetky, co se tam prodávají a jak vlastně budova zvenku vypadá… to vše moc reklamu nedělá a dělá ostudu už teď.

  1. Děkujeme za pochvalu. Jsem ráda, že se Vám Cíl líbí. V rámci revitalizace jsem jednala s majitelem Kolosea a bylo mi sděleno, že se objekt bude měnit na kancelářské prostory.

 4. Dobrý den,
  to, že se okolí OC Cíl upravilo. je fajn, ale bohužel zmizela zeleň a prostoru dominuje dláždění. Skutečnost vůbec neodpovídá vizualizaci, kde celému prostoru vévodí stromy. Je to škoda, hlavně proto, že v dnešní době je třeba vysazovat vzrostlou zeleň, která mění klima a zpříjemňuje lidem prostředí.

  1. Dobrý den, realizovaná úprava tohoto prostoru vychází z procesu participace s místními občany, který v tomto místě proběhl. Těchto plánovacích setkání se v hojném počtu účastnili místní občané (i já jsem tam byla, neb bydlím v Záběhlicích), kteří projevili zájem o budoucnost tohoto prostoru a definovali tak jeho podobu a využití. Následně architekt na základě podnětů občanů dopracoval finální projekt a jeho realizace je nyní před dokončením.

   Cílem bylo vytvoření bezpečné plochy, která by umožňovala maximálně bezbariérový přístup. Dále by zde mělo být možné pořádat menší kulturní akce, a aby zde mohlo například fungovat letní občerstvení v návaznosti na restauraci. Tedy se primárně jedná o plochu náměstí, která musí umožňovat tyto aktivity. Zároveň ale projekt počítá s výsadbou nových stromů v pravidelném rastru, které budou v místě výhledově poskytovat stín. Výsadba stromů bude doplněna o výsadby a výsevy květin.
   Přestože to není na první pohled zřejmé je tato rekonstrukce z hlediska ekologie na celorepublikové poměry revoluční a to v oblasti nakládání s dešťovou vodou. Z celá plochy náměstí a z části okolních střech se bude voda shromažďovat v podzemních vsakovacích boxech, ze kterých bude vláha vzlínat ke stromům a postupně se též bude vsakovat do podloží. Toto opatření má lokálně eliminovat následky přívalových dešťů a zároveň zlepšit hospodaření s dešťovou vodou.
   Aktuální stav není možné považovat za definitivní. V případě výsadby stromů je nutné počítat s odstupem minimálně 10 let na jejich růst do větších rozměrů. Z tohoto pohledu nejsou vizualizace plánovaného stavu u všech projektů znázorňovány v podobě po dokončení úprav, ale až s odstupem více let.

 5. Hezky den, muj dotaz je mimo tema, ale rada bych se zeptala, zda se podobne revitalizace docka i prostranstvi kolem OC Kvet, ktere je v soucasne dobe dosti neutesene. Probihaji i zde nejake debaty mezi majitelem OC a mestkou casti? Dekuji

  1. Dobrý den, není zcela jasné, jaké prostranství kolem máte na mysli. Prosím doplňte. Srdečně zdraví Renata Chmelová

 6. Dobrý den,
  jsem ráda, že bydlím na Zahradním městě, kde je vidět, že se věci mění k lepšímu.
  Na vizualizaci prostoru okolo OC Cíl je vidět upravený i chodník a zeleň na ul. Topolová – to ale zatím není zrealizováno. Před objektem Koloseum jsou dost provizorně umístěné některé kontejnery.
  Zároveň je na vizualizaci vidět také upravená autobusová zastávka, resp. rozšíření chodníku na jejím začátku – momentálně tam neustále parkují auta, která tam nemají co dělat a autobus se kvůli nim kolikrát nevejde do zastávky.
  Je tohle také v plánu do budoucna řešit? Moc děkuji za odpověď!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *