Můj příspěvek do projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY na téma: Co děláte pro své školy, školky a pedagogy? Trápí vás v této souvislosti něco?
Naše městská část spravuje celkem 13 základních škol, do nichž 1. září nastoupí kolem tisícovky prvňáků. Specifikem hlavního města je možnost rodičů dát dítě jinam než do své městské části – samozřejmě pokud s tím daná škola souhlasí. U nás je takových dětí celá čtvrtina!
Desítka má mimořádně kvalitní sociální služby zejména pro seniory, ale bohužel velmi zanedbané budovy škol a školek. Na starší generaci se myslelo a je to tak správně. Ty budoucí však dostaly od minulých garnitur na frak. A tak vnitřní dluh na našich školských budovách, tedy investice nutné a potřebné na jejich rekonstrukce, se pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun. Stavby, některé takřka stoleté, byly dlouhodobě zanedbávány. Obnova fasád, rozvodů, střech, špatně provedených izolací, přístavby, případně stavby budov nových… To bereme ze střednědobého hlediska za výzvu číslo jedna! Kromě toho pozorně nasloucháme ředitelům a ředitelkám našich škol. Základní problémy, které je demotivují, jsou dva. Neustále bující byrokracie a stále horší personální situace. Snažíme se jim odlehčit s administrativou u menších projektů konaných s naší podporou. Velký důraz klademe na zprůhlednění a zrychlení menších oprav a rekonstrukcí, které zatím vázlo. Pokud jde o pedagogy, nové zájemce chceme motivovat nabídkou výhodného bydlení. Chronicky se zhoršuje situace zejména na prvním stupni.
A když už někdo učitelskou profesi vykonává a dělá ji dobře, dostane zaslouženou odměnu. Třeba v podobě „Ceny bratří Čapků“. Ať už za věrné dlouholeté služby, nápadité vedení tříd a jednotlivců v různých předmětech nebo za dobře odváděnou mimoškolní činnost. Cena přispívá k větší prestiži učitelského povolání. Někdy je totiž velmi smutné slyšet od rodičů, jak před svými dětmi o učitelích mluví.
Školství je prubířským kamenem každé samosprávy a samozřejmě: kdo by se nepochlubil novostavbami a mimořádnými úspěchy. Ve skutečnosti však jde většinou o každodenní mravenčí úsilí v oblasti materiální a o trpělivost a citlivost v otázkách výchovně vzdělávacích. Jen tak můžeme posílit a rozvinout tvůrčí potenciál dětí z Prahy 10.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/praha-10-starostove-skoly.A190821_170122_ln_nazory_jhe