Úřady práce těsně před kolapsem. Vyzvala jsem ministryni Maláčovou

Za poslední týden se na mne obrátily desítky zoufalých příjemců příspěvků na bydlení, že i několik měsíců neobdrželi platbu od Úřadu práce Prahy 10. Ten výrazně omezil úřední hodiny z důvodu vyhlášení nouzového stavu.  Nelze se tam dovolat, na maily nikdo neodpovídá, už od rána není možné si zajistit pořadový lístek a elektronicky se můžete objednat až na polovinu prosince!

Snažím se všem pomoci a všechny případy, které se ke mně dostaly, jsem urgovala přímo u ředitelky ÚP.  Rozhodla jsem se proto vyzvat paní ministryni Maláčovou, aby situaci urychleně řešila.

Úřad práce Praha 10, 7. 10. 2020

V Praze dne 16.10.2020

Vážená paní ministryně,

obracím se na Vás jako senátorka pro oblast Prahy 10, Dubče a Štěrbohol a také jako starostka Prahy 10. Úřady práce čelí obrovskému návalu práce, a navíc s omezenou otevírací dobou. Situaci si dovolím hodnotit jako těsně před kolapsem.

Vyzývám Vás proto i tímto naléhavým dopisem, abyste situaci urgentně řešila. Především jménem našich seniorů na Praze 10 Vás žádám, abyste opět umožnila vyplácení příspěvků na bydlení podle dokumentů dodaných za předchozí čtvrtletí (resp. za posledně doložené čtvrtletí). Tato jednoduchá změna by pomohla snížit počet lidí, kteří se osobně vydávají na úřady práce, a stojí dlouhé fronty jenom proto, aby mohli zaplatit nájem. Opakuji: je to jednoduchá změna, která ulehčí mnohým. Zároveň prosím, abyste tuto změnu rychle, ideálně přes média, doručili k těm, kterých se týká. Je teď naprosto klíčové, aby senioři i další lidé věděli, že příspěvek na bydlení dostanou a na úřady práce v této době chodit osobně nemusí.

Jako senátorka, která se situaci úřadů práce věnuje dlouhodobě, vím s jistotou, že příspěvek na bydlení představuje pro úřady práce největší administrativní zátěž. Kvůli kvartálnímu žádání se zpracovává a skenuje obrovské množství dokumentů. Přitom ale dlouhodobě existuje podstav: chybí zaměstnanci nebo brzy po nástupu, pod náporem povinností, odcházejí, zkrátka fluktuují. V současné době je ale situace kritická. Mnoho lidí je na dávkách státní sociální podpory existenčně závislých.

Své poznatky mám i díky tomu, že kontaktní pracoviště Úřadu práce pro Prahu 10 sídlí ve stejné budově jako radnice MČ Praha 10. Vídám pravidelně opravdu dlouhé fronty lidí, kteří musí dlouhé hodiny čekat (což je v současné situaci velmi rizikové) na příspěvky, na něž mají nárok.

Jako na senátorku se na mne stále častěji obracejí občané, kteří tyto peníze dostávají pozdě. Nemůžou se na pobočky dovolat. Jejich maily zůstávají nezodpovězeny. Minulý týden jsem řešila případ maminky, které kvůli opožděnému příspěvku na bydlení za červenec, srpen a září hrozilo vystěhování. Nyní řeším případ seniorky, které nepřišly dávky na bydlení, ale na úřad práce se bojí jít kvůli rostoucímu počtu nakažených. Telefon jí nikdo nebere…

Situace je náročná i pro samotné pracovníky úřadů práce. Došlo bohužel ke sloučení úřadů práce pro více oblastí, a tak například Praha 10 byla sloučena s Prahou 15, počet klientů se navýšil o 1/3, ale zaměstnanci zodpovědní za Prahu 15 nepřešli na Prahu 10. Řada pracovníků je doma v karanténě, a tím se ještě více snižuje počet lidí, kteří mohou dávky vyřizovat. Došlo k uzavření škol…

Velmi prosím, abyste řešení, které navrhuji, přijala a rychle uvedla v platnost! 

Spolu s touto výzvou Vás žádám o odpověď na další otázky, s kterými jsem se obrátila již v březnu t. r. na Generální ředitelství Úřadu práce, ale na něž jsem dosud bohužel nedostala odpověď:

1. Jaká máte v plánu opatření k řešení náhlých krizových období zejména na vytížených pracovištích ÚP v Praze? Budou k dispozici zaměstnanci k posílení rizikových poboček?

2. Jaké jsou současné plány ohledně slučování pracovišť Úřadu práce v Praze? Jak budou řešeny kapacitní problémy, kterým nyní například čelí pracoviště na Praze 10?

3. Je pravdou, že všechny úřady práce musely ke konci roku 2019 snížit počty svých zaměstnanců? Z jakých důvodů a o kolik procent?

Veřejná služba zvláště v této době je náročná pro nás pro všechny. Svým dopisem – výzvou, ale i otázkami, které Vám kladu – se snažím přispět k vyřešení daného problému, který se týká mnoha lidí nejen u nás v Praze 10.

Předem děkuji za Váš čas, který řešení problému budete věnovat i Vy a tým Vašich spolupracovníků.

Srdečně zdraví a vše dobré přeje

Renata Chmelová
senátorka za Prahu 10, Dubeč a Štěrboholy

EDIT 19. 10. 2020:

Soustředěný tlak odborné veřejnosti a občanů podpořený i mojí výzvou paní ministryni pomohl dnešnímu rozhodnutí vlády ČR schválit výjimku, která ušetří lidem cestu na úřad práce:

Rodiny a senioři pobírající přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči nebudou muset pro nárok na výplatu ve 4. čtvrtletí dokládat Úřadu práce ČR příjmy a náklady na bydlení za 3. čtvrtletí letošního roku. Automaticky jim bude přiznána stejná výše dávek jako předchozí tři měsíce roku 2020. Těm, kteří již na začátku října všechny potřebné dokumenty doložili, bude dávka přepočítána, ve zbylých případech (v tuto chvíli více než 60 %) bude přiznána stejná výše dávky jako v předchozím čtvrtletí. Návrh změny zákona nyní poputuje do Poslanecké sněmovny a měl by být projednán v legislativní nouzi.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *