Interpelace ministryně Maláčové k pozdní pomoci žadatelům o sociální dávky. Aneb opatření, která přicházejí pozdě, jako by nebyla.

Vážená paní ministryně,

naposledy v pondělí jste všechny na svém FB vyzvala: „Pokud můžete, zůstaňte doma. Na Úřad práce ČR s doklady pro příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a nebo zvýšený příspěvek na péči dnes opravdu NEMUSÍTE. Tohle platí ‼ Dávky budou v měsíci říjnu, listopadu a prosinci automaticky vyplaceny ve výši za předchozí čtvrtletí!“.

Bohužel, návrh, o kterém dnes jednáme, přichází pozdě. K nám do Senátu se dostal až na konci měsíce října! Většina žadatelů přitom již velmi dlouhé a rizikové fronty na úřadech práce vystála. Úředníci sice nyní obcházejí lidi, kteří ve frontách na úřadech práce stále čekají, a informují je o možnosti nedokládat příjmy a další dokumenty za třetí čtvrtletí, ale ne všichni tomu věří. Zmatek, který nyní panuje ohledně různých vládních opatření, je enormní. Lidé už nevědí, čemu mohou věřit, a tak raději „pro sichr“ frontu stojí.

foto 29. 10. 2020:  Příprava na interpelační vystoupení v senátorské kanceláři.

Vaše odpovědnost za chod úřadů práce je veliká a konkrétní. Zmíním případ, který mi stále zvoní v uších.

Tento týden mi psala paní, která v pondělí čekala ve frontě s šestiletou dcerou od 8 hodin do 13 hodin 37 minut. Byla jim zima a navíc – nic nevyřídili! Měli prý špatně vyplněné dokumenty. Její dcera byla vystrašená, protože kvůli napjaté situaci před úřadem práce zasahovala security služba, která na čekající lidi křičela.

Tohle se ale neděje jen u nás ve Vršovicích.

Všichni jste mohli vidět záběry dlouhých front před úřady práce v televizní reportáži (26. 10. 2020, Česká televize).

Ráda bych Vás zde tedy opět požádala, abyste lépe a více informovala občany o změnách, které teď na úřadech práce proběhly.

Prosím, doručte možnost překlopení dávek rychle, ideálně přes média, k těm, kterých se týká.

Udělejte to prosím přehledně a jednoduše, třeba pomocí jednoho plakátku!

Je teď naprosto klíčové, aby senioři i další lidé věděli, že příspěvek na bydlení dostanou a na úřady práce v této době chodit osobně nemusí.

V uplynulém týdnu jsme si vyměnily korespondenci. Vyzvala jsem Vás, abyste urgentně řešila situaci na úřadech práce v celé České republice. Vaše odpověď byla z velké části reakcí na to, jak se vedení věnuje komplikované situaci na ÚP Praha 10, a kde všude odpovídali různí představitelé ÚP na mé výzvy a dotazy. Vyzvala jste mě, aby Praha 10 s úřadem práce více spolupracovala – naši sociální pracovníci mají lidem pomáhat s podáváním žádostí a nemáme zvyšovat nájemné.  Počty příspěvků na bydlení na Praze 10

Takto si představujete řešení situace na přetížených úřadech práce? Nejde přece jen o nás.

Prosím, představte konkrétní návrhy, jak bude situace na Úřadech práce řešena.

Nikdo nesmí zůstat bez základních zdrojů k zajištění bydlení, nákupu potravin a léků!

Rodiče nemohou čekat na příspěvek dlouhé týdny.

Zajistěte, aby byly dodržovány zákonné lhůty pro výplaty dávek. Zajistěte takové prostředí pro úředníky na úřadech práce, aby byly úřady schopny jednak zpracovávat žádosti, jednak komunikovat s lidmi přes email či telefon. Pokud nechceme, aby lidé na úřad chodili osobně, musí s nimi někdo komunikovat, což se na mnoha místech neděje.

Argument je přitom stále stejný – buď se budou zpracovávat žádosti, nebo zvedat telefony. Obojí prý nejde. Zástupci vedení úřadu práce se podivují nad tím, proč stojí lidé frontu na úřadu již od 6 hodin, když otevřeno mají až od 8. Není to třeba proto, že jsou lidé zoufalí? Že se bojí, že nebudou mít na nájem? Že se bojí, že na ně nezbude pořadový lístek, protože po 9. hodině už jsou lístky rozebrané? Protože elektronicky se lze objednat na ÚP až za měsíc?

Mnohokrát jsme nabízeli naši pomoc (např. poskytnutí pracovníků ÚMČ, kteří by pomáhali s informováním občanů stojících v dlouhé frontě, zpracování jednoduchého elektronického vzoru, jak vyplnit žádost o rodičovský příspěvek, inzerovali jsme informace o činnosti ÚP v naší brožuře o bydlení).

Opakovaně nám ale bylo sděleno, že Úřad práce vše zvládá.

Nezvládá!!!

Zrovna tuto neděli jsme dokončili na vlastní náklady bezpečnostní opatření – to jest koridor oddělující čekající ve frontě na Úřad práce a další – a to v rámci soužití Úřadu MČ a Úřadu práce v jedné budově. Jsme totiž takříkajíc spolubydlícími v jedné budově, i když já na Úřad práce nemám vůbec žádný vliv. Ten má Vaše Ministerstvo práce a sociálních věcí…

Veřejná služba zvláště v této době je náročná pro nás pro všechny.

Svým dopisem, výzvou, ale i otázkami, které Vám zde kladu, se snažím přispět k vyřešení daného problému, který se týká mnoha lidí v celé České republice.

Prosím, abyste situaci skutečně a konkrétně řešila a upřednostnila ji před věcmi, které počkají.

Renata Chmelová
senátorka PČR za Prahu 10, Dubeč a Štěrboholy

1 komentář u „Interpelace ministryně Maláčové k pozdní pomoci žadatelům o sociální dávky. Aneb opatření, která přicházejí pozdě, jako by nebyla.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *