Uctění památky Vasyla Makucha

Vážení přítomní,

setkáváme se na tomto místě někteří už potřetí.

Důvod naší přítomnosti zde je stále stejný.

Chceme si připomenout oběť života jedenačtyřicetiletého Vasyla Makucha, který se 5. listopadu 1968 stal v Kyjevě živou pochodní pro svobodu ukrajinského národa. Podle věrohodných svědectví zněla jedna z vět, kterou Vasyl Makuch vykřikl: „PRYČ S OKUPANTY ČESKOSLOVENSKA!“

A právě proto trvám, jako představitelka místní samosprávy i jako členka Senátu, na tom, aby zde veřejně byla přítomná pamětní deska věnovaná tomuto muži.

Tato deska připomíná minulost, na kterou nelze zapomenout.

Tato deska také připomíná přítomnost, ve které žijeme.

Křivdy a škody způsobené sovětskou okupací Československa mezi lety 1968–1991 byly nezměrné, bylo zlikvidováno nesčetně jednotlivých lidských osudů, plánů, vztahů a celých rodin.

O to více je třeba si připomínat ty, kteří nemlčeli, a obzvláště ty, kteří nemlčeli v zemích, odkud přijeli  „vojáci v hranatých železných maringotkách“, jak zpívá Karel Kryl.

Děkujeme Vasylu Makuchovi, že nemlčel.

Děkujeme za jeho oběť a budeme si ji tady i nadále připomínat.

Chceme také bdít nad tím, aby se dějiny podobně ošklivým způsobem neopakovaly. To je výzva Vasyla Makucha.

Kéž se nám i Ukrajině daří posilovat demokracii, udržovat funkční demokratické instituce, jako jsou soudy, svobodná média, samosprávy. Kéž se daří nám i Ukrajině prosazovat spravedlivé a transparentní uspořádání společnosti i hospodářství, které slouží všem občanům, a ne zájmům jen vybraných lidí.

Děkuji za pozornost.

Renata Chmelová
senátorka Parlamentu ČR
starostka MČ Praha 10

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *