Dunění Agrofertu?! Komentář k aktuální situaci v ČRo.

Na základě podnětu pana senátora Chaloupka, byla svolána Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky s jediným bodem jednání: Aktuální situace v Českém rozhlasu. Ráda bych uvedla, že nepovažuji za šťastné přenášet toto téma na politickou půdu, ale stalo se…

Pro mne jako senátorku není tématem zkoumat, kdo má pravdu, zda pan ředitel Zavoral, nebo pan reportér Kroupa. Na to tu jsou příslušné orgány a příslušná hierarchie v Českém rozhlasu, je tu rozhlasová rada.

Mám respekt k práci novinářů, mám úctu ke svobodě slova. Z obojího vyplývá, že novináři postupují při vzniku podobných reportáží velmi obezřetně, mají nad sebou své editory a další nadřízené. Novinařina je řemeslo s přesně danými postupy, zvláště novinařina veřejnoprávní.

Z informací, které jsem měla možnost prostudovat, vidím, že pan generální ředitel pochybil, když kritizoval konkrétně redaktora Kroupu. Je nasnadě, že kdyby generální ředitel musel uznat, že pochybil zcela, byla by to pro něj nekomfortní situace. To lidsky chápu. Nelze ale kvůli vlastní chybě obviňovat bezdůvodně z nějakých chyb druhé.

Z předložených faktů vyplývá, že pan reportér nepochybil. Jeho práci „kontrolovalo “ 14 redaktorů včetně jeho nadřízeného a dle jeho vyjádření na komisi, všechny jejich připomínky zapracoval. Naopak kromě obsahových výtek odmítl pan Pokorný, nadřízený pana Kroupy, i kritiku týkající se údajně nevhodné formy zpracování reportáži, na které si pan ředitel stále trvá.

Kauza Agrofert v rozhlase? Babiše se nebojím, vedení se nás snaží zastrašit, neodejdu, říká Kroupa v DVTV

Babiše, politiků, ani vzpoury v ČRo se nebojím. Proti Kroupovi zvážím právní kroky, říká Zavoral v DVTV

Celá kauza je kauzou. Ne však kauzou „Kroupa“, ale kauzou dunění Agrofertu vůči těm, kdo by si snad dovolili psát proti němu. Zarazilo mne, že na komisi zazněl argument, že bychom se nesešli, pokud by se nejednalo o Agrofert. Otázkou pak pro mne je, zda by pan ředitel kritizoval práci konkrétního redaktora, pokud by nešlo právě o Agrofert.

Veřejnoprávní média musí zůstat svobodná, plně nezávislá a vůči podobným atakům ze stran jakkoli velkých soukromých firem zachovávající klid. Jsem ráda, že nakonec z úst obou  zaznělo, že je to vnitřní věcí ČRo a že společně hledají řešení, jak budou příště postupovat, aby k podobným situacím nedocházelo.

Renata Chmelová
členka Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *