K atuální situaci v ČR v souvislosti s nouzovým stavem

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

řada z nás, senátorů a senátorek, je ve svém městě nebo ve své obci také představitelem samosprávy. Považuji tuto okolnost za naši výhodu.Protože máme smysl pro konkrétní detail, máme také vnímavost pro problémy našich občanů a můžeme z toho aspoň něco i tlumočit přítomným členům vlády.

Jako představitelé samospráv jsme v první linii styku s našimi občany.

Nejsme v první linii styku s nemocnými, kde jsou lékaři, sestry a další zdravotnický personál.

Jsme ale v první linii dotazů a žádostí našich spoluobčanů. Žádají nás o pomoc při řešení zcela konkrétních životních situací, jako je donáška jídla, zajištění pomůcek, lékařská péče a tak podobně. Kladou nám dotazy ohledně blízké budoucnosti, nájmů, dostupnosti veřejných služeb, na které jsou zvyklí.

Oni nám důvěřují, i když jim řekneme třeba nepříjemnou pravdu. Oni nám nedůvěřují, kdybychom ze sebe jenom na moment dělali namachrované frajery, co mají všechno pod kontrolou, ale pravdou je opak.

Jako senátorka a starostka vnímám ohromnou vzájemnou solidaritu mezi občany, obětavost i ochotu ku pomoci v této náročné situaci.

Chci ale také ocenit koordinační úsilí a organizační nasazení našich kolegů v samosprávách. Představitelů obcí, měst a krajů, řešících konkrétní problémy v daných lokalitách.

Řešíme konkrétní podněty našich občanů, chod úřadů, podřizujeme se nařízením a doporučením vlády a kraje. Vedeme týmy – nesmíme být chaotičtí – musíme umět improvizovat – bereme ohled na bleskové proměny situace – a zejména se musíme jako šachisté připravovat na několik tahů dopředu.

Mluvím zde jako starostka šestého největšího města ČR, kde žije přes 100 000 obyvatel. Zoufale nám chybí ochranné pomůcky. Mluvím zde za 25 000 seniorů nad 65 let, kteří u nás žijí, za 1500 seniorů, o které se denně staráme v terénu. Mluvím zde za stovky ošetřovatelek a pečovatelek těchto ohrožených seniorů, ale také zde mluvím za 400 úředníků, kteří poskytují veřejnou službu. Nám všem zoufale chybí ochranné pomůcky.

Naléhavě prosím, aby vláda jednala jako tým, aby nepůsobila chaoticky, aby uměla improvizovat, aby nevytvářela atmosféru nedůvěry v jednou dané slovo. Kéž je vláda napříště a TRVALE alespoň tak zralá, jako jsou odpovědní a zralí starostové obcí a měst, hejtmani a jejich týmy. Je to důležité pro bezpečnost našich lidí, ale i pro naši demokracii.

Renata Chmelová
senátorka a starostka Prahy 10

 

 

1 komentář u „K atuální situaci v ČR v souvislosti s nouzovým stavem“

 1. Vážená paní senátorko,
  situace s koronavirem nás zastihla nepřipravené. A není to jen náš případ. Rozsah té pohromy je takový, že to mohl do důsledků předpokládat málokdo. Teď není chvíle zjišťovat, kdo mohl „zaspat“, nebo kdo nevytvořil obrovské zasoby materiálu, který teď tak urgentně všichni potřebují a shání.
  V době kdy křivka nových případů rychle roste bude možná trochu nemístné se zabývat budoucností. Vzniká ohromné množství dat, které musí být podrobené analyze a dané do korelace. Z analýzy by měla vycházet i opatření pro případné budoucí události, které mohou vyžadovat obrovské úsilí je zvládnout. Pokud takovou důkladnou analýzu neuděláme, bude výsledná škoda ještě větší, neboť se můžeme dopouštět stejných chyb.
  Doufám, že přes ohromné ztráty na životech a materiálních statcích vyjdeme z této „šlamastyky“ posílení.
  Přeji Vám a Vašim blízkým pevné zdraví.
  S pozdravem,
  Miloš Puchta
  PS: Bydlel jsem na Zahradním Městě desítky let, teď píši z Braníka. Dění na Praze 10 sleduji… a držím palce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *