RESPEKT, SOUCIT, SPOLUPRÁCE

Přesně před rokem jsem v Praze 10 přivítala vzácnou návštěvu: prezidentku Slovenské republiky, paní Zuzanu Čaputovou, která v neděli 21. června oslavila 47. narozeniny. Paní prezidentka je pro mě velkou inspirací pro věcnost a neokázalost, s jakou zastává svoji funkci, ale také pro důslednost, s kterou zdůrazňuje hodnoty občanské společnosti a soudržnosti.

Ve „Zprávě o stavu republiky“ z 5. června přednesené před slovenskými poslanci hovořila o úspěchu v boji proti koroně, o tom, jak lidé respektovali přijatá omezení a byli si ochotní projevit podporu a sounáležitost. Vyzdvihla práci lidí v první linii, ale také slovenských vědců. Položila důraz na odbornou expertízu v politice, boj s fake news, investice do digitalizace. Za výzvu označila přehodnocení školních osnov a nutnost zachovat ve vzdělávání rovný přístup ke všem, tedy i k těm, které může postihnout sociálně ekonomická krize související s pandemií nemoci COVID-19. V kapitolce věnované zdravotnictví se postavila za všechny, kteří v tomto sektoru pracují za nízké mzdy. Vyzvala také k solidaritě s lidmi, kteří jsou na samotném dně slovenské společnosti, a k všímavosti vůči problémům seniorů.
Na závěr řekla: „To, čo nám môže pomôcť a čo veľmi potrebujeme, je globalizácia súcitu. Globalizácia spolupráce. Sú predpokladom prekonania problémov, ktorým spoločne čelíme. Prispejme k tomu aj my, ktorí sme prostredníctvom volieb prevzali zodpovednosť. Nesme ju spoločne v dialógu, rešpekte a vzájomnej spolupráci. Iba tak naplníme naše poslanie verejnej služby a vytvoríme silné a súdržné Slovensko.“
https://www.prezident.sk/…/sprava-prezidentky-o-stave-repu…/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *