Kulturní Vzlet i s astronauty

Můj příspěvek do projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY  na téma: To bylo naše léto. Jak se vydařil prázdninový čas v obci? Jaké akce (nejen kulturní, ale i investiční) jste připravili? O co byl největší zájem. Lišily se letošní prázdniny v něčem od těch předchozích?

Opravená budova prvorepublikového kina, multikulturní prostor Vzlet, už má hvězdné nájemníky.

Naše léto bylo především kulturní. A dvě největší události ho doslova orámovaly. Od 22. června do 15. července jsme měli poprvé v historii venkovní divadelní scénu v Heroldových sadech a 1. září se slavnostně otevřel multižánrový kulturní prostor Vzlet. Ale ani v mezidobí jsme nezaháleli. Letní scénu jsme uspořádali ve spolupráci s Vršovickým divadlem MANA – a zájem byl obrovský. Diváky jsme do Heroldových sadů lákali na tři premiéry i na hvězdného Jiřího Lábuse od nás z Vršovic. A taky na výmluvný slogan Nekašleme na kulturu.

Kosmické hrátky souboru Vosto5
Ano, tomuto odvětví zasadila striktní covidová opatření citelnou ránu. Důkazem je také již v úvodu zmíněný Vzlet. Budovu prvorepublikového kina jsme zrekonstruovali a provozovatele vybrali už ke konci roku 2019. A od té doby se čekalo na slavnostní otevření… Ale stálo to za to! K triu hvězdných kulturních nájemníků – baroknímu orchestru Collegium 1704, který zahajoval letošní Pražské jaro, Divadlu Vosto5 a kinu Pilotů – se totiž stačilo přidat Brejlando, divadlo ve virtuální realitě. V nepřehlédnutelné budově navíc nechybí ani galerie, na své si tedy přijdou milovníci prakticky všech druhů umění.
Na začátku školního roku nový kulturní prostor symbolicky vyletěl do výšky, právě tak byla pojata úvodní performance. Nechyběli dokonce ani astronauti, za které se převlékli členové souboru Vosto5. Do budoucna plánujeme podobným způsobem oživit i další, kdysi kultovní prostor, a to Strašnické divadlo. To se proslavilo zejména v 80. letech minulého století, kdy zde hrálo Divadlo Járy Cimrmana, sál pro 250 diváků býval permanentně vyprodaný. Do konce září máme vypsané výběrové řízení na nového provozovatele a doufáme, že se povede podobně originální počin jako v případě Vzletu.
Kultura v naší městské části ale nestojí jen na velkých událostech, typické jsou pro ni rovněž drobnější sousedské akce, které podporujeme prostřednictvím dotačních programů či tzv. zásobníku projektů. Osobně už se velmi těším na každoroční festival Zažít město jinak, jenž proběhne na více místech napříč Desítkou. Hlavní program se chystá na 18. září.
Naším cílem je vytvářet kulturní prostředí, které bude svým pojetím lokální, kvalitou ale bude přesahovat hranice městské části. Je to přání sice ambiciózní, ale vzhledem k tomu, kolik šikovných a kreativních lidí na Desítce máme, realistické. I na podzim budeme v plnění kulturních snů pokračovat.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *