Ukrajinský velvyslanec na Praze 10 – viděl systém integrace a diskutoval možnosti vzdělávání – ruská agrese proti Ukrajině, týden VII.-VIII.

Prahu 10 na mé pozvání navštívil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Provedla jsem ho Bytovým domem Malešice, kde jsme ubytovali 107 ukrajinských maminek s dětmi a babičkami. Měl možnost z mnoha z nich mluvit. Viděl jak se do pomoci zapojilo Rodinné centrum Jablíčkov i Městská knihovna. Navštívili jsme také nově otevřené prostory, kde jsme spustili adaptační skupiny pro 50 ukrajinských dětiček.

Více než 100 Ukrajinek a Ukrajinců uklízelo zeleň v Malešicích, jako poděkování za pomoc.
Připravili jsme adaptační skupiny pro ukrajinské děti v kapacitě cca 200 míst a postupně je naplňujeme.

K dnešnímu dni je u nás registrováno celkem 5856 ukrajinských běženců z toho: 2251 do 18 let, 3366 18-65 a 239 65+.
Pokračuji ve výkazu práce starostky, týkající se humanitární pomoci ukrajinským běžencům v Praze 10.

 

Středa 6. 4.

9:30 Řeším s ukrajinskou koordinátorkou Marinou opětovné obsazení uvolněných jednotek v Bytovém domě Malešice (odstěhování z důvodu najití práce s ubytováním nebo pokračování v cestě dále do Německa či návrat zpět na Ukrajinu).

9:40 Telefonická koordinace se správou Bytového domu o předání a zprovoznění uvolněných jednotek.

10:20-11:20 Řešíme s koordinátorkou Marinou nejvhodnější umístění nových žadatelů – jde hlavně o příbuzné již ubytovaných ukrajinských maminek. Jsou mezi nimi lékaři a učitelé.

14:36 Telefonuje mi místostarosta Petr Beneš (Piráti) s žádostí o doladění procesu nového obsazování / stěhování / ukončení bydlení v 25 jednotkách v BDM, které jsou vyhrazeny pro humanitární účely.

16:56 Telefonicky si vyjasním proces nového obsazování / stěhování / ukončení bydlení v 25 jednotkách v BDM, které jsou vyhrazeny pro humanitární účely s vedoucím odboru bytů a nebytů Romanem Březinou.

17:10 Zadávám ukrajinské koordinátorce pro Bytový dům Malešice paní Marině pokyny jak postupovat při novém obsazování / stěhování / ukončení bydlení v 25 jednotkách v BDM, které jsou vyhrazeny pro humanitární účely.

19:01 Mailem potvrzuji vedoucímu odboru bytů a nebytů dohodnutý postup a předávám mu písemně změny, které je třeba vyřídit.

19:28 Pan vedoucí mi potvrzuje souhlas s mým zápisem naší dohody a já vydává pokyny správci Bytového domu Malešice.

 

Čtvrtek 7. 4.

Shrnuji situaci ve školství:

Z původně předpokládaných 300 jednotlivých míst ve školách pro ukrajinské děti, školy dokázaly poskytnout 380 míst. 27 dětí ke vzdělávání nenastoupilo z důvodu přestěhování z MČ Praha 10.

Prozatím 53 dětem budou od zítra nabídnuty adaptační skupiny.

Dalších 53 dětí je přijato do mateřských škol nebo adaptačních skupin pro předškolní děti. 66 předškolních dětí evidujeme a hledáme prostor pro adaptační skupiny a lektory se znalostí českého a ukrajinského jazyka.

Pokračujeme v hledání dalších učitelů hovořících česky a ukrajinsky pro potřebu adaptačních skupin v základních školách.

13:00-14:00 Pracovní schůzka s vedoucí odboru školství Janou Vinterovou a koordinátorkou pomoci Ukrajině Zinou o průběhu přípravy a spouštění adaptačních skupin v ZŠ a MŠ pro ukrajinské děti.

15:00-16:00 Příprava na možné zřízení pediatrické ordinace ukrajinské lékařky pro ukrajinské děti – konzultace s provozovatelem Malešické polikliniky a poslancem Tomem Philippem, studium legislativy a dobré praxe.

16:00-16:30 Příprava návštěvy ukrajinského velvyslance a konzula na Praze 10 s vedoucím sekretariátu starostky a komunikace s tiskovou mluvčí ukrajinského velvyslanectví.

 

Pátek 8. 4.

9:00-9:30 S radní pro finance Lucií Sedmihradskou (VLASTA) probíráme možnosti využití vyhlášených dotačních programů pro obce.

9:30-11:00 Svolala jsem pracovní schůzku pomoci Ukrajině:

účastní se: koordinátorka pomoci Ukrajině, vedoucí kanceláře starostky, tiskový mluvčí. Témata:
– Informace z míst na Praze 10, kde jsou ubytovaní ukrajinští uprchlíci.
– Co se probíralo na konferenci integračního centra a jak to vypadá v jiných MČ – sběr dobré praxe.
– Příprava programu návštěvy ukrajinského velvyslance na Praze 10.

13:00-15:00 Účastním se schůzky starostů s primátorem, radním pro školství Vítem Šimralem a náměstkem pro bezpečnost Petrem Hlubučkem.
Hlavní témata: školství a nedostatek míst ve školách a školkách; využití neinvestiční dotace poskytnuté MČ; postup při žádosti na příspěvek za zřízené lůžko pro nouzové ubytování.

15:45-16:15 Navštívila jsem opět hotel Mars, abych se seznámila s novou koordinátorkou Linou místních ubytovaných maminek s dětmi. Slyším naléhavou výzvu pomoci se zajištěním potřeb pro vaření. Domlouváme se na možnosti využití vedlejšího školního hřiště a výuky českého jazyka.

16:25 Telefonuje mi ukrajinská sousedka Marija ohledně organizace zítřejšího dobrovolnického úklidu, který pořádá s ukrajinskými uprchlíky.

16:46 Oslovuji možného sponzora na zajištění akutních potřeb pro vaření maminek v hotelu Mars. Souhlasí! A předávám kontakt.

 

Sobota 9. 4.

10:00-12:00 Organizuji dobrovolnický úklid Ukrajinek a Ukrajinců v Malešicích. Aneb UKRAJINA POMÁHÁ PRAZE 10.
Před týdnem mne oslovila naše ukrajinská sousedka z Malešic Marija Hrychka, že Ukrajinci nám chtějí poděkovat za pomoc a rádi by uklízeli veřejný prostor. Vybrali jsme zeleň v okolí Heldovy ulice.
Přišlo jich víc jak sto! Pustili se do toho s takovou vervou, že jeden kontejner nestačil. Všichni za vše děkují a zdraví. Přijdou zase.

11:45 Včera oslovený sponzor mne informuje, že zítra dodá potřebné věci k vaření maminek v hotelu Mars.

 

Úterý 12. 4.

Rada MČ Praha 10 rozhodla vyhlásit speciální dotační program na humanitární pomoc a podporu integrace uprchlíků z Ukrajiny.
Ze svého rozpočtu na něj vyčlení milion korun. Zapojit se budou moci organizace, které budou realizovat podpořené aktivity na území městské části.
Žádosti bude radnice přijímat od 17. do 23. května.

14:40-15:00 Koordinátorka Marina mne informuje o situaci v Bytovém domě Malešice. Nechci psát detaily, ale není to jednoduché, když někomu umře na Ukrajině rodič. I v tomto případě pomůžeme.

15:32 Telefonická konzultace s koordinátorkou pomoci Ukrajině slečnou Zinou.

 

Středa 13. 4.

18:40 Přijímám email z operačního střediska Krizového štábu hl.m.P.: Částka 45/2022 Sb. – krizové usnesení vlády.

 

Čtvrtek 14.4.

10:00-12:00 Návštěva ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise a ukrajinského konzula Segreje Konopky na území MČ Praha 10.

Navštívili jsme Bytový dům Malešice, kde je ubytováno cca 107 ukrajinských maminek s dětmi a Mateřskou školu Jasmínová, kde jsme nově spustili dvě adaptační skupiny pro předškolní ukrajinské děti.

Představila jsem jim systém integrace ukrajinských uprchlíků na území MČ Praha 10. Diskutovali jsme o možnostech adaptace našeho vzdělávacího systému na uprchlickou krizi.

13:27 Přijímám email metodičky sociální práce. Magistrátu hl.m.P: Vyplácení humanitární dávky a solidárního příspěvku; potravinová banka pro uprchlíky.

16:06 Přijímám email z operačního střediska Krizového štábu hl.m.P.: Materiál Stanovení strategických priorit vlády ČR ke zvládání uprchlické vlny související s invazí Ruské federace na Ukrajinu.

21:22 Přijímám email z operačního střediska Krizového štábu hl.m.P.: SMS ČR – Nový dotační titul pro obce na pomoc uprchlíkům – žádosti do 15. 5. 2022!

 

Úterý 19. 4.

10:00-10:40 Koordinace s radní pro finance Lucií Sedmihradskou (VLASTA) o využití dotace pro integraci vyhlášené Ministerstvem vnitra.

10:51 Telefonuji vedoucí oddělení bytů a koordinujeme se v oblasti přidělení bytů pro pomáhající profese ukrajinským uprchlíkům.

11:05-11:20 Probíráme s koordinátorkou pomoci Ukrajině paní Olgou: byty pro ukrajinské pediatričky, stav přípravy žádosti o dotace na poskytnuté lůžka a další její úkoly.

14:00.14:15 Poskytuji rozhovor pro Prima CCN News ohledně „kapacit“ ve školách pro ukrajinské děti na Praze 10.

14:30-15:00 S koordinátorkou Zinou probíráme hlavní úkoly na tento týden. Poskytuje mi informace míst, kde jsou ubytované větší skupiny: hostel v Krymské končí a stěhuje se na do jiného objektu mimo Prahu 10; hotel Mars a další problémy s možností vaření ubytovaných; dohoda, že navštívíme nově zprovozněné místo v Záběhlicích a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *