Proč nebyla úprava zákona o dokládání příspěvků na bydlení předložena včas?

 • „Pobíráte přídavky na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči a chystáte se v dubnu na Úřad práce s doklady o příjmech či nákladech za bydlení? Zůstaňte v klidu doma. V dubnu nic dokládat nemusíte, a dávky vám poběží dál! Další dokumenty dodáte až za další 3 měsíce, nebo je můžete poslat emailem i bez elektronického podpisu, poštou či je hodit do boxu u vchodu na ÚP.“ hlásala paní ministryně Maláčová 26. března na svém Facebooku. Zákon, který toto umožňuje projednáváme však až dnes. A to ještě bude třeba, aby jej podepsal pan prezident.

 • Přijetí tohoto zákona považuji za naprosto klíčové. Vláda o této úpravě rozhodla svým usnesením 26. března a jak PS, tak Senát dělali vše pro to, aby byla úprava přijata co nejdříve. Bohužel většina lidí je zvyklá podávat dokumenty pro výplatu dávek na další čtvrtletí na začátku dubna. Obvykle se na počátku měsíce každé čtvrtletí tvoří na úřadech práce dlouhé fronty. Žadatelé mají sice na podání dokumentů čas až do konce měsíce, ale většina z nich na výplatu dávky spěchá, a tak přicházejí brzy. Také nyní, na začátku dubna se před úřady práce scházely skupinky rodin s dětmi a seniorů, kteří se snažili dopátrat toho, jak to tedy teď je, když jsou dveře úřadu práce zavřené. To je v době epidemie koronaviru samozřejmě nežádoucí.
 • Přijde mi nešťastné, že se úprava tak zásadní věci, jako je právě státní sociální podpora schvaluje až nyní, kdy už je tolik lidí tak dlouho v nejistotě. Jen například příspěvek na bydlení pobírá více než 200 000 domácností, které bez něj nejsou schopny zaplatit nájem. Komunikace vůči této ohrožené skupině byla dle mého názoru zásadně podceněna. (To je ostatně vidět i v komentářích pod příspěvkem paní ministryně na FB. Je jich více než 2000 a příspěvek má 6,5 tisíce sdílení, ale odpovědi žádné – například kde najít tiskopisy, když si chtějí žádat o zvýšení z důvodu změny situace).

Proč nebyla úprava připravena včas?

 • Již dne 16. 3. napsala kolegyně poslankyně z Prahy 10 Olga Richterová otevřený dopis paní ministryni Maláčové k situaci OSVČ, úřadů práce a sociálních služeb vzhledem k opatřením ke koronavirové nákaze. V dopise se paní poslankyně mimo jiné ptala, zda ministerstvo nezvažuje vyplácet např. příspěvek na bydlení dle dokumentů dodaných za předchozí čtvrtletí, aby lidé nemuseli zbytečně na úřady.
 • Po telefonickém dotazu 20. 3. na paní ředitelku úřadu práce na Praze 10 nám bylo sděleno, že se takové opatření připravuje. Tedy, že nebude třeba si opět čtvrtletně žádat např. o příspěvek na bydlení.
 • Dne 25. 3. ministryně osobně po mojí interpelaci slíbila, že do začátku dubna budou všichni potřební vědět, že si nemusí stoupnout do hodinových front, aby doložili v této těžké době svoji potřebnost získat příspěvek na bydlení.
 • Poslanecká sněmovna úpravu schválila pozdě večer 7. dubna a nyní ji projednáváme my, tedy 9. dubna.
 • Abych ale končila aspoň trochu pozitivně. Návrh zákona velmi vítám, jedná se o zásadní úpravu, která pomůže velkému množství lidí. Jsem také ráda, že pro ty, kteří se ocitnou v naprosto krizové situaci, je zde stále možnost požádat o tzv. Mimořádnou okamžitou pomoc. Oceňuji, že o této možnosti informuje ministerstvo hned na úvodní stránce webu uradprace.cz.

Ještě není vše vyřešeno

 • Jsem moc ráda, že v PS prošel PN paní kolegyně poslankyně a mé kamarádky Olgy Richterové, který umožňuje v červenci, pokud by byl tou dobou i nadále omezen provoz krajských poboček Úřadu práce, znovu využít automatického zaslání dávek dle předchozího čtvrtletí (Q1). Pokud už bude vše fungovat běžným způsobem, tato úprava se nepoužije.
 • Stále mám obavy, jak to všechno budou úřady práce stíhat. Již 25.3.2020 jsem zde interpelovala paní ministryni Maláčovou, které jsem se ptala zejména na situaci na přetížených úřadech práce, na které z důvodu mimořádných opatření dopadá navíc další rozsáhlá agenda. Ráda bych se tedy paní ministryně nyní zeptala, jaká je situace teď, potom, co odstartoval program Antivirus. Dlouhodobě existují velké problémy s chybějícími zaměstnanci a jejich fluktuací. Nyní je ale situace kritická. Mnoho lidí je na dávkách státní sociální podpory existenčně závislých. Obavy panují zejména o seniory a matky samoživitelky či nízkopříjmové rodiny, které i v dobách mimo krizi jen stěží zaplatí nájem. Úřady práce se podle mě stanou zcela klíčovými uzly státní správy v této době a vláda by na mě měla soustředit svou pozornost, aby jim umožnila dělat jejich práci kvalitně, ale hlavně včas.

Reakce v médiích: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nenechame-vas-padnout-slibila-vlada-urady-jsou-ale-tezce-ve-skluzu-99501

 

1 komentář u „Proč nebyla úprava zákona o dokládání příspěvků na bydlení předložena včas?“

 1. Zajimalo by mne, jak UP zvladnou od 1. 7.2020 kontrolovat domacnosti, pobirajici PnB, kdyz se meni pravidla pro jeho poskytovani. Nechapu, proc PS neschvalila PN pani poslankyne Gajdosikove o odlozeni zmen na rok 2021. Lituju ty urednice… Posoudit 200.000 nove zadosti a pripadne navstivit desitky tisic domacnosti..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *