Můj příspěvek do projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY na téma: Péče o zvěř, toulavá zvířata – jak obec řeší přemnožené divoké kočky, toulavé psy a jiné zvířectvo? Spolupracujete s městskou policií nebo musíte sami pomáhat při odchytu, hubení (hlodavci) apod.? Máte ve městě útulek pro opuštěná či zraněná zvířata? Vzpomínáte na nějakou kuriózní příhodu?
V naší městské části žije více než 110 tisíc lidí, kteří mají v mnoha případech domácí mazlíčky. Při tak velkém počtu „zvířecích občanů“ se bohužel čas od času nevyhnutelně stane, že se některá z němých tváří zatoulá. V takovém případě nastupuje městská policie, občas pomohou i sociální sítě.
Řada z nás má strážníky spojené hlavně s hlídáním pořádku ve veřejném prostoru či s nepříjemným zážitkem pokutování. Není to úplně spravedlivé, strážníci totiž plní spoustu dalších důležitých úkolů, o nichž se až tak často nemluví. Jedním z nich je starost o zvířata, která se ocitnou (dočasně nebo trvale) bez svých páníčků. Právě městští policisté jsou těmi, které k opuštěným tvorům voláme, kteří je v případě potřeby převážejí do útulků.
Tyto situace řešíme i na pozadí jiných dramatických událostí. Vzpomínám si například na jeden velký požár bytu, při kterém mě hasiči přizvali na místo. Našli jsme tam pejska, o něhož se majitelka dočasně nemohla postarat, protože musela být převezená do nemocnice. Zvířete se tak ujali právě strážníci a odvezli ho na místo, kde získalo dočasný azyl.
V několika případech skvěle zafungovaly sociální sítě, díky kterým dokážeme šířit zprávy o zatoulaných zvířátkách doslova rychlostí blesku, a v sousedech se vždy vzedme velká vlna solidarity. Asi nikdy nezapomenu na případ osiřelého králíčka. Paní Renata ho krátce po Štědrém dnu roku 2018 objevila v Heroldových sadech. Neváhala, napsala nám, my jsme dali příspěvek na Facebook – a během půl hodiny jsme měli hned tři zájemce, nakonec si Herolda vzala paní Týna.
Velký zájem a bouřlivou debatu vzbudil i pes přivázaný k plotu v parku Gutovka. Bohužel, tentokrát se původní ani nový majitel přes online prostor nenašel, a pejska tak museli strážníci naložit do auta a vyrazit s ním do útulku. Diskutující ale jeho osud dál sledovali a informovali ostatní, že už je možné ho adoptovat. Náš post na Facebooku měl tisíc sdílení, zpráva se tak dostala k mnoha lidem.
Kromě řešení těchto konkrétních krizových situací je velmi důležité nezapomínat ani na zvířata, která se v útulcích již ocitla. Na tomto místě bych ráda vyjádřila svůj vděk a obdiv paní Eisnerové, která se dlouhodobě stará o Heroldovy sady, kde každoročně pořádá, ve spolupráci s naší městskou částí, komorní dobročinnou akci. Vloni již podevatenácté nazdobila speciální vánoční stromeček, pod který občané mohli nosit zvířecí deky, pelíšky, dobroty a další praktické věci pro psy a kočky. Dary pak putují právě na místa, kde se němé tváře nedobrovolně ocitly.
Sečteno a podtrženo: možnosti městské části, jak pomáhat opuštěným zvířatům, jsou omezené. Jednotlivé případy ale ukazují, jak velkou moc mají spolupráce a nasazení byť jen mizivého zlomku z více než 110 tisíc lidí, kteří u nás bydlí.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/starostove-praha-10-zvirata-odchyt.A220614_165056_ln_nazory_jhe