Aktuální prohlášení senátorů z Klubu Starostů a nezávislých
My, senátoři Parlamentu České republiky, se znepokojením vnímáme prohlášení některých představitelů politických stran i prezidenta republiky, kteří navrhují zásadní změny Ústavy, včetně zpochybňování smyslu Senátu v ústavním řádu naší země.
Jsme přesvědčeni, že výzvy některých politiků k zásadním ústavním změnám směřují ve svém souhrnu proti podstatným náležitostem Ústavy, kterými jsou také rozdělení, vyvažování a vzájemná kontrola moci v zemi. Senát plní v našem ústavním systému důležitou roli tím, že provádí revizi návrhů zákonů z jiného hlediska než je krátkodobý mocenský zájem vládní většiny v Poslanecké sněmovně. To má zejména v případě ústavních a volebních zákonů velký význam, protože jejich unáhlené a neopodstatněné změny by mohly narušit stabilitu našeho právního řádu i ústavního systému jako takového.
Stávající dělba moci je jednou ze záruk stabilní demokracie. Patrné je to v posledních letech zvláště ve srovnání se státy nám geograficky blízkými, které druhou komoru parlamentu buď nemají, anebo ji nemají dostatečně nezávislou na poslanecké sněmovně. V důsledku vítěz voleb má zásadní ústavní vliv. A to včetně ústavního soudnictví.
Realizace současných výzev ke změnám Ústavy by nás vrátila tam, kde jsme už byli: k moci soustředěné a zneužitelné. Tak bychom sešli z cesty, na kterou jsme se vydali po zhroucení komunistického systému v roce 1989. Z cesty ke svobodné, demokratické společnosti, usilující o naplňování občanských, politických a dalších práv a svobod.
Proto v souladu s naším ústavním slibem zdůrazňujeme, že budeme zachovávat a bránit Ústavu České republiky, zejména její základní principy. Jejich změny jsou nepřípustné, a to ani tvůrčím přístupem. Našimi jednotlivými občanskými příběhy, naším dosavadním profesním kreditem dokládáme, že tak nečiníme kvůli ochraně našeho stávajícího postavení senátorů, ale z hlubokého přesvědčení, že je povinností každého člena Parlamentu České republiky aktivně bránit ústavní pořádek země, jehož je Senát nedílnou součástí.
Podepsáni senátoři a senátorky:
1. Jiří Šesták v.r.
2. Jiří Růžička v.r.
3. Jan Horník v.r.
4. Zbyněk Linhart v.r.
5. Václav Chaloupek v.r.
6. Petr Holeček v.r.
7. Jiří Vosecký v.r.
8. Luděk Jeništa v.r.
9. Tomáš Czernin v.r.
10. Leopold Sulovský v.r.
11. Michael Canov v.r.
12. Miroslav Antl v.r.
13. Zdeněk Papoušek v.r.
14. Václav Hampl v.r.
15. Eliška Wagnerová v.r.
16. Petr Vícha v.r.
17. Jitka Seitlová v.r.
18. Václav Láska v.r.
19. Renata Chmelová v.r.
20. Hassan Mezian v.r.
21. Lumír Kantor v.r.
22. Jaromíra Vítková v.r.
23. Petr Šilar v.r.
24. Jiří Diensbier v.r.
25. Anna Hubáčková v.r.
26. Petr Orel v.r.
27. Šárka Jelínková v.r.
28. Ladislav Kos v.r.
29. Jaroslav Kubera v.r.
30. Karel Kratochvíle v.r.
31. Zdeněk Berka v.r.
32. Zuzana Baudyšová v.r.
33. Miluše Horská v.r.
34. Miloš Vystrčil v.r.
35. Lumír Aschenbrenner v.r.
36. Patrik Kunčar v.r.
37. Tomáš Grulich v.r.
38. Ivo Bárek v.r.
39. Jaroslav Malý v.r.
40. Emilie Třísková v.r.
41. Jaromír Jermář v.r.
42. František Bublan v.r.
43. Radek Sušil v.r.
Dobrý den paní senátorko,
Jak si mám vysvětlit neměnost Ústavy , když pouhým pohledem do historie zjistím:
1992 – přijetí Ústavy
1997 – novela VÚSC
2000 – novela NATO
2001 – novela ČNB
2001 – Euronovela
2003 – novela Referendum do EU
2009 – novela Samorozpuštění Sněmovny
2012 – novela Přímá volba prezidenta
2013 – novela Omezení imunity
Mám za to , každá z těchto změn měla za účel posunout naší společnost vpřed , při zachování demokratických hodnot , jež stáli za vznikem našeho státu a zároveň uchránit svobodu jednotlivce . Mýlím se?
S pozdravem
Vlastimil Kniha