Jak snižovat produkci směsných komunálních odpadů? Otevřela jsem diskusi i v Senátu

Ve čtvrtek 31. května 2018 se v Senátu konal pod mou záštitou odborný seminář na téma „Odpadové hospodářství obcí ČR“. V prvním bloku se diskutovalo zejména o vývoji nakládání s komunálními odpady v ČR i EU, druhý blok byl pak zaměřen na snižování produkce směsných odpadů v obcích a městech. A na závěr semináře proběhlo vyhlášení výsledků 4. ročníku Odpadového Oskara a prezentace výsledků oceněných měst a obcí.

Akce proběhla ve spolupráci mého Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí s neziskovou organizací Arnika, která se zaměřuje na ochranu životního prostředí a jíž jsem zasvětila kus svého profesního života.

 

 

 

 

 

Zde je mé úvodní slovo:

Vážení hosté,

dovolte mi, abych vás srdečně přivítala na semináři „Odpadové hospodářství obcí ČR“, který se mi jakožto člence Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí podařilo ve spolupráci s Arnikou uspořádat právě tady, v těchto krásných historických prostorech.

Víte, stojím tady před vámi v poněkud dvojjediné pozici. Promlouvám tady k vám sice jako senátorka zvolená před rokem a půl občany Prahy 10 a městských částí Štěrboholy a Dubeč. Jenže můj profesní život byl do té doby zasvěcen právě Arnice. Dnes senátorka, ale ještě před pár lety výkonná ředitelka Arniky (2010-2011) a také vedoucí projektu a specialistka na zapojování veřejnosti do územního plánování (2015-2016).

Mám proto ohromnou radost, že se podařilo propojit tyto dvě velké kapitoly mého života v jeden čas na jedno místo. A shodou okolností mají i něco společného. Jak horní komora českého parlamentu, tak právě i neziskové organizace podle mě odvádí nesmírně záslužnou práci pro společnost a pro lidi. Jenže mají společného ještě něco: Obzvlášť v poslední době se jak Senát, tak neziskové organizace stávají tím nejjednodušším terčem názorově a ideově vyprázdněných politiků bez jasného plánu, jak věci kolem sebe měnit k lepšímu.

Ale k věci: Téma odpadového hospodářství je zejména v posledních letech stále hlasitější. Asi všichni známe obrázky oceánů a pláží zamořených různými druhy plastů. Existují prognózy, že do 30 let bude v mořích stejné množství plastů jako ryb!

Tento týden navrhla Evropská komise zákaz jednorázových plastových výrobků (brčka, nádobí atd.) Jejich prodej má být zakázán, pokud (!) existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Tento návrh navazuje na nedávno přijatý Rámec pro sledování oběhového hospodářství a Evropskou strategii pro plasty v oběhovém hospodářství, jejichž zpravodajkou zde na půdě Senátu jsem byla já sama.

Asi není překvapením, že se diskuse o zákazu jednorázových plastů točila na zkratkovitém zákazu vatových tyčinek do uší. Nicméně již dnes víme, že pouhým mírným zpoplatněním igelitových tašek klesla od doby zavedení příslušné evropské směrnice jejich spotřeba o 50 %!! A to je podle mě skvělá zpráva! Nyní je však před námi několik dalších kroků. MŽP například v tuto chvíli připravuje strategii nazvanou Cirkulární Česko, která navazuje na zmíněné dva evropské dokumenty.

Já sama osobně nejsem zastáncem nějakých neustálých restrikcí a omezování, spíše zastávám názor: žij a nech žít, na druhou stranu současný svět se někam vyvíjí a my, jako společnost, se musíme vyvíjet s ním. A právě téma dnešního semináře je jedním z pilířů tohoto vývoje ke zdravé, prosperující a moderní společnosti 21. století. Proto jsem vám moc vděčná za práci, kterou děláte.

Děkuji za pozornost a přeji vám, ať se vám zde v Senátu líbí.

Celou fotogalerii z Hlavního sálu Valdštejnského paláce najdete na stránkách Senátu PČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *