Jako starostka MČ Praha 10 musím reagovat okamžitě

V současné chvíli jsou na Praze 10 stovky ukrajinských uprchlíků, víme o dvou velkých skupinách – cca 90 v hotelu Slavia a dalších asi 70 v hostelu na Vinohradech, ostatní jsou ubytováni v soukromých bytech i jinde. Situace se mění každý den, každou hodinu. Jako starostka MČ Praha 10 musím reagovat v reálném čase na velké množství informací a řešit nejrůznější situace. Zaráží mě, že v této době solidarity, někdo marní čas vytváření lživých článků a konstrukcí. 

Reaguji tedy na lživý článek, který vyšel v časopise Naše Praha.*

V průběhu jednání zastupitelstva jsem s paní ředitelkou Policie skutečně mluvila a informovala mne o konkrétních ukrajinských uprchlících před válkou. To, že bych si cokoliv vymýšlela, abych kohokoliv zmanipulovala, je naprostý nesmysl. Pokud jsem něco špatně pochopila, byly to pouze dílčí logistické záležitosti. To ale nic nemění na podstatě sdělení: na Prahu 10 přijeli ukrajinští uprchlíci a já jsem okamžitě musela začít zařizovat jejich ubytování. Pro Vaši informaci, tito lidé už nejenže jsou ubytování, ale jejich děti u nás už také stihly nastoupit do školy. Řešila jsem už navíc další desítky konkrétních případů. Váš titulek o tom, že žádní uprchlíci nejsou, je tedy zcela lživý, stejně jako větší část textu.

V případě finančních prostředků náš návrh počítal s vytvořením neinvestiční rezervy, která má zásadní výhodu v tom, že je z ní možné čerpat OKAMŽITĚ. Pokud převádíme z rozpočtu, musíme v první řadě finance najít v konkrétních kapitolách, a v druhé řadě je přesunout, což musí schválit Rada naší městské části. Vzhledem k humanitární katastrofě, které čelíme, je však třeba jednat v řádu minut či hodin, ne dní. Tolik tedy k naší motivaci. Naše Koalice VLASTA navíc navrhovala do této rezervy přesunout výrazně vyšší částku – 10 milionů korun. Tyto prostředky by nebyly na nic účelově vázané a mohly by se čerpat až do desetimilionové výše podle aktuální potřeby (která se v čase bude zcela jistě měnit). Bohužel, ani koaliční partneři, ani opozice tento náš návrh nepodpořili, z pro mě nepochopitelných důvodů.  

Zde je výkaz mé a naší práce za 1. týden ruské agrese:  http://renatachmelova.cz/blog/2022/03/02/pomahame-ukrajincum-ruska-agrese-tyden-i/

* Časopis NAŠE PRAHA je vydáváný společností Český domov Media House s.r.o., dřív Strategic Consulting, jejímž jednatelem je Jan Čížek, neúspěšný kandidát za SPD na Praze 10 v roce 2018. V roce 2014 opakovaně anonymně vydal dehonestační noviny Na vlastní oči Praha 10 v mojí senátní kampani.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *