FOTOGALERIE: 100 let republiky nejen na Hradčanech, ale i u zapomenutých památníků na Praze 10

Rozhodla jsme se u příležitosti stého výročí našeho samostatného a demokratického státu připomenout ty, kdo položili život v bojích za 1. a 2. světové války, a obešla jsem s kolegy z Koalice VLASTA alespoň některé pomníky v Praze 10.

Češi mohou být hrdí na své bojovníky u Zborova, v Anglii i na východní frontě. Likvidace tyrana Reinharda Heydricha neměla ve světě obdoby. Každý rok těsně před výročím založením republiky si připomínáme hrdinnou smrt těch, kdo pomáhali parašutistům. Přesně 24. října 1942 bylo v koncentračním táboře v Mauthausenu zahájeno vraždění 294 Čechoslováků, příbuzných a blízkých spolupracovníků parašutistů, kteří se na odstranění tohoto prominentního nacisty podíleli. Na hrdinský odkaz vojáků i civilistů bojujících za naši svobodu navazují dnes naši vojáci v misích na řadě míst světa. Připomínejme si je společně!

ZÁBĚHLICE

Vlajka, se kterou jsem ještě jako náctiletá demonstrovala 17. listopadu 1989, visí od té doby každoročně na mém domě.

Vzpomínka u památné lípy republiky, kterou jsme letos se záběhlickými sousedy na počest 100 let republiky vysadili u Záběhlického jezu.

ZAHRADNÍ MĚSTO

Velmi opomíjený pomník věnovaný místním spoluobčanům padlým v průběhu 1. a 2. světové války u zdi hřbitova na Zahradním Městě.

MALEŠICE

Pomník obětem 1. světové války na rohu Strnadovy a Vydrovy ulice v Malešicích. Nápis: „Prolili krev svou aniž zvěděli, že přinesli svobodnou vlast.“

Neuvěřitelně milé setkání s občankou Prahy 10, která když mě viděla (a teď ano, pokorně se přiznávám), jak jsem přelézala plot k památníku, abych mohla zapálit svíčku a položit věnec, přišla mi paní podat ruku se slovy „Já věděla, že jsem volila dobře!“ Docela mě to dojalo a cítím velkou satisfakci za to, o co se jako celá VLASTA na Praze 10 snažíme.

STRAŠNICE

Pomník u strašnické školy V Olšinách věnovaný padlým legionářům 1. světové války.

Pamětní desky na zdi strašnické sokolovny věnované strašnickým sokolům padlým v průběhu 1. a 2. světové války.

VRŠOVICE

Bohužel, další památník, který je veřejnosti nepřístupný. Proto jsme se rozhodli položit věnec a svíčku k hlavnímu vchodu Sokola Vršovice, a uctít tak památku vršovických sokolů padlých nejen v průběhu 1. světové války, ale i popravených v průběhu 2. světové války, umučených v koncentračních táborech a padlých v průběhu pražského povstání.

HRADČANY

Uctění památky prvního československého prezidenta u sochy TGM na Hradčanském náměstí se senátory Růžičkou, Drahošem a Hilšerem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *